З 4 по 6 листопада у Костянтинівці проходив історико-філософський інтенсив для вчителів історії з Донецької області

Відбулася перша серія занять проекту фонда «ДАР» разом Інститутом Юдаїки "Уроки трагедій ХХ століття на українській землі. Спроби осмислення. Виставка, як освітній інструмент".

З 4 по 6 листопада у Костянтинівці проходив історико-філософський інтенсив для вчителів історії з Донецької області. На основі виставок "Голодомор, Голокост, ГУЛАГ – три трагедії на українській землі в ХХ столітті. Тоталітарній режим проти народу і людини", "Анна Франк. Уроки історії" та "Джерела толерантності" лектори – директор Інституту Юдаїки Юлія Смілянскька та антрополог, філософ і богослов Олександр Філоненко – знайомили вчителів з історичними документами, фотографіями та маловідомими фактами про три найстрашніші трагедії ХХ століття.

Практична частина тренінгів була побудована на опрацюванні усталених уявлень про різні суспільні групи, аналізі щоденників людей, які пережили страшні часи окупації, гонінь та переховувань, а також пропагандистських текстів – від звичайних газетних заміток до матеріалів авторства самого Геббельса.

Однією з особливостей тренінгу "Уроки трагедій ХХ століття на українській землі" є таке собі олюднення історії - про жахи Голодомору, подій Другої світової та знущань радянської влади над в*язнями ГУЛагу розповідали не сухі факти й статистика, а цілі родини - у фотографіях, щоденниках, спогадах, які збереглися до нашого часу. Це історії жертв Системи, яка мала на меті вчинити подвійне вбивство - знищити фізично і пустити в непам'ять свідчення своїх злочинів.

Звісно, коли отримуєш масив такої інформації, природно виникає питання: що ми можемо зробити, щоб зло такого масштабу ніколи не повторилося? Що залежить від пересічних людей, вихованих на жорстких стереотипах та відрихтованій історії?

Учасники тренінгу знаходили свої відповіді, примірюючи ситуації вибору, який доводилося робити жителям Німеччини, Італії, Голандії, України, інших країн у ХХ столітті. Проекція обставин на власне світосприйняття дозволяє - хоча б на тисячну долю - наблизитись до розуміння чужого досвіду. А здатність подивитися на ситуацію відсторонено, не крізь звичні штампи та упередження, а надто - подивитися на себе очима іншого, є запорукою недопущення торжества Системи над Людиною.

Звичайно, певну інформацію аудиторія сприймала неоднозначно. Проте організатори не ставили собі за мету змусити цих людей визнати жорстокість і ганебність методів радянського режиму чи піднести у їхніх очах євреїв, ромів чи будь-яку іншу етнічну/соціальну групу. Найважливішим завданням тренінгу було поговорити з учителями про любов, людяність і толерантність у такий спосіб, щоб їм захотілося поспілкуватися зі своїми учнями, дітьми, друзями, родинами про справжні цінності життя.

18-19 листопада відбудеться перший семінар для школярів-гідів у рамках проекту "Уроки трагедій ХХ століття на українській землі. Спроби осмислення. Виставка, як освітній інструмент".

Организітори впевнені, що він замотивує молодь до глибшого вивчення історії рідної землі і допоможе переосмислити роль Людини у Державі та Світі.

Джерело: ФБ центру "ДАР"

Вам нравится этот материал? Поделитесь им с друзьями!