Світлана Піддубна. В Україні назрів процес переосмислення її минулого, пов’язаний з переосмисленням інтегрованої полікультурної історії етносів

У жовтні 2017 року у місті Кривий Ріг пройшов всеукраїнський науково-практичний семінар "Музейний простір: збереження та презентація предметів юдаїки". Семінар став ще одним підтвердженням руху сучасної української історії в сторону поліетнічного підходу, що включає єврейську історію, як невід'ємну частину національної парадигми. Доповіді були опубліковані в збірнику "Музейний простір: збереження та презентація предметів юдаїки", виданому Громадською організацією «КЕТЕР» і Музеєм культури єврейського народу і історії Голокосту «Музей Михайла Мармера».

Україна – держава багатонаціональна, тому наполегливо назрів процес переосмислення її минулого, пов’язаний, перш за все, з переосмисленням інтегрованої полікультурної історії етносів, які з давніх часів проживають на її території. В контексті цього, найбільш пильного вивчення вимагають історія і культура українських євреїв, оскільки, незважаючи на довготривале витіснення радянською владою згадок про них, як про народ, що має значний історико-культурний багаж, їх внесок в соціально-економічний та суспільний розвиток України є досить вагомим. Без єврейської історії неможливо говорити про перспективну об’єктивність української історії. Однак, при всій відкритості та ясності того, що відбувалося з євреями, як вони жили, як виконували свої традиції, наростає загроза втрати їх унікальної культурної спадщини. На жаль, це данина часу. Тому, перед нами стоїть дуже важливе завдання: для розуміння української історії і свого місця в ній, потрібно якомога довше зберігати знання про єврейську спадщину. І не тільки зберігати, але й зробити ці знання публічними, доступними кожному. Такий комплексний підхід до вітчизняної історії сприятиме формуванню толерантних компетенцій в суспільній свідомості українців, їх відходу від несприйняття інших в бік шанобливого інтересу до різних культур. Для реалізації цього завдання дуже важлива діяльність людей, що професійно займаються дослідженням історії єврейського народу, що створюють єврейські музеї, єврейські експозиції, що зберігають і презентують предмети, які розповідають про особливості національних традицій євреїв. На щастя, сьогодні в Україні спостерігається зростання інтересу до цієї тематики: формується група фахівців з юдаїки (Києво-Могилянська академія, Національна бібліотека України імені В. Вернадського), в універсітетах відкриваються спецкурси з історії Голокосту (Криворізький державний педагогічний університет), створюються громадські організації (ГО «КЕТЕР»), мета яких розповісти неєвреям про євреїв, діють єврейські музеї (Музей культури єврейського народу та історії Голокосту «Музей Михайла Мармера», Пам’ять єврейського народу і Голокост в Україні, Музей Шолом Алейхема, Чернївецький музей історії та культури євреїв Буковини, Музей історії євреїв Одеси «Мигдаль-Шорашим» та ін.). Мова йде про те, що за певних спільних зусилль фахівців та громадськості, процес збереження єврейської історико-культурної спадщини може бути цілком успішний.

Науково-практичний семінар «Музейний простір: збереження та презентація предметів юдаїки. Обмін досвідом», що зібрав зі всієї України вчених та музеологів, які захоплено займаються вивченням історії і культури єврейського народу, – одна зі сходинок на шляху до цього.

Світлана Піддубна, Голова Громадської організації «КЕТЕР», директор  Музею культури єврейського народу та історії Голокосту «Музей Михайла Мармера» (Кривий Ріг)

Вам нравится этот материал? Поделитесь им с друзьями!