Як покращати навчальний процес? Думки вголоc

Роздуми педагога Г.Соколової про роботу виставки «Голодомор, Голокост, ГУЛаг. Три трагедії на Українській землі у ХХ столітті. Тоталітарний режим проти народу та людини» в смт Черкаське.

Соколова Ганна, вчитель історії

Черкаської ЗОШ I-IIст.

Слов'янський район

Донецька область

23 березня 2018 року в Черкаській ЗОШ I-II ст. Черкаської ОТГ Слов'янського району Донецької області пройшла виставка «Геноцид. Голодомор. Голокост.». Проведення цієї виставки стало заключним етапом семінару «Виставка як освітній інструмент». Цей семінар проводився Інститутом Юдаїки м. Києва та благодійним центром «Дар» в місті Констянтинівка Донецької області. Я разом з колегами побували на семінарі 4-6 листопада 2017. Ми побачили нові підходи до вивчення історії, ми почули багато того, що може не могли сказати вголос. Ми побачили новий рівень організації навчання і дорослих, і дітей. Чесно кажучи, я не дуже собі уявляла як екскурсії по виставці будуть проводити наші діти самостійно. Чи впораються вони з такою великою кількістю фактів, історій із життя багатьох людей, які зачепили не одну державу? Життя мені дало відповідь — ми впоралися. Я була в захваті від того, що відбувалося під час екскурсій. Учениця 8-го класу звичайної сільської школи з далекого сходу Віннік Софія поводила себе так, ніби вона вже років з десять працювала професійним екскурсоводом. Діти різних класів були уважні, зацікавлені, коректні, ніхто не дозволяв собі порушення встановлених правил. І саме головне: більшість дітей зрозуміли мету заходу. Навіть, учні другого класу, на питання «Для чого ми вам це розповідаємо?», відповідали з впевненістю «Це не повинно повторитися». Може це і є нова українська школа? Така школа, де всі дійсно перетворюються на суб'єктів процесу.

Така школа де не буде тиску  «Де ваші показники моніторингу, ЗНО, олімпіад?».  Ми всі різні, ми живемо в різних обставинах, нас оточують різні люди. Але ми всі хочемо жити добре. А для того, щоб жити на порядок вище ніж сьогодні, потрібно як мінімум, знати чого ти хочеш і як ти будеш будувати своє майбутнє. Наше головне завдання всіх дорослих навчити мотивувати дітей свої вчинки. Я не претендую на першість у цьому питанні, я просто роблю на цьому наголос.

Хотілося б внести свої власні пропозиції, щодо покращання освітнього процесу, а саме стосовно розвитку мотивації до навчання та діяльності в суспільстві в дитинстві а потім у дорослому житті. Нам часто говорять про те, що ми відійшли від радянської системи освіти. Може «вгорі» і відійшли, але «внизу» не зовсім. Якщо в радянські часи був тотальний тиск з боку однієї партії, то зараз тиск практично той самий, але з боку інших партій та іншого забарвлення. І не завжди рекомендовані заходи доцільні, їх забагато, та й не всі доречні. Мені здається, що ми ще не бачимо куди йдемо. Моральні ідоли сьогодення завтра перетворюються вмить на порох та пилюку. Ми не повинні виховувати ненависть і зневагу до інших тільки тому, що вони не такі як ми. Хотілося щоб у нас — у вчителів було більше часу для розвитку мотивації дітей, більше часу для самовизначення  та визначення власної мети.

Можна вивільнити один день на тиждень від уроків для творчої діяльності. Це можуть бути практичні заняття з різних предметів, екскурсії та подорожі, спортивні заняття та змагання, підготовка до конкурсів, заняття в гуртках. Всі учасники такого процесу мають право вибрати таке заняття, яке їм більше всього до душі. Завдання ж учителя допомогти дітям визначитися. Як організувати такий день—це вже творчий процес і залежить від креативності. Головне правило, на мій погляд, не нашкодити. Я маю таку пропозицію вже давно і не раз її висловлювала. Виставка, яку ми провели за сприяння пані Юлії наштовхнула мене на оприлюднення своїх пропозицій. 23 березня я займалася тільки виставкою і побачила конкретний результат. Та й всі учасники процесу отримали задоволення. Висловлюємо подяку Інституту Юдаїки, центру «Дар», та всім причетним до цієї роботи і особисто пані Юлії за професіоналізм в роботі, повагу один до одного.

 

Вам нравится этот материал? Поделитесь им с друзьями!