русская версия

 

 

МАТЕРІАЛИ ВИСТАВКИ «ДЖЕРЕЛА ТОЛЕРАНТНОСТІ», 2005 р.

Любі друзі!

Толерантність - це не поблажливість і не мовчазна терплячість, не байдужість і не вседозволеність. Тоді що це? Люди, які готують документи для ООН, визначили, що толерантність - це визнання права кожної іншої людини на її інакшість, самобутність. І ще толерантність - це те, що сприяє переходу людства від культури війни до культури миру. Це і прагнення людини до об'єднання, і об'єднавчий чинник. Адже плекаючи в собі толерантність, людина з подрібнених, розрізнених уламків розколотого ненавистю і спотвореного неправдою світу творить єдину, цілісну, чисту картину, в якій є місце для всіх народів, усіх релігій, усіх особистостей - таких, якими створив їх Всевишній.

А якими є джерела толерантності? Ви, мабуть, помічали, що люди цілісні, знаючі, відкриті до спілкування, які знають різні мови, цікавляться культурою інших народів - як правило, шанують особливості інших. А от чим менше людина "наповнена" знаннями, чим жадібніше вірить чуткам і міфам, чим неохочіше відкривається до правдивого пізнання інакшого - тим більше боїться "чужого". Відповідно, таку людину "чуже" дратує як щось незрозуміле і непотрібне, чого слід позбавитись - "щоб був порядок". Тобто, щоб усе стало однаковим.

Етапи "пробудження" толерантності в особистості такі: людина усвідомлює інакшість іншого і намагається його зрозуміти; докладає зусиль, щоб передати це розуміння іншим людям; захищає право на самобутність інших людей; готова до самопожертви заради іншого.

А чи можуть бути толерантними люди, які не шанують себе, не прислухаються до свого внутрішнього голосу, занедбують свою самобутність? Озирніться довкола і поміркуйте, яка людина швидше навчиться бути толерантною - вільна чи залежна; відповідальна чи байдужа; свідома своїх прав і власної інакшості чи така, що ніколи над цим не замислювалася; добре обізнана з культурою свого народу чи переконана в його "меншовартості"?

Зі стендів виставки ви зможете дізнатися про відомих людей - педагогів, священиків, літераторів, військових, мандрівників, життя яких допоможе нам збагнути джерела толерантності й навчитися виховувати її в собі самих.

 

Інститут Юдаїки

Центр європейських гуманітарних досліджень НАУКМА

Музей Анни Франк

Керівник проекту - Леонід Фінберг

Тексти - Ярослава Музиченко

Матеріали виставки «Джерела толерантності»

--------------

Вступ

Митрополит Андрей Шептицький

Родина Глаголєвих. о. Олександр Глаголєв

Родина Глаголєвих. о. Олексій Глаголєв

Януш Корчак

Сергій Аверинцев

Петро Григоренко

Василь Єрошенко

Микола Лукаш

Дітячий табір «Джерела толерантності»

Солідарність політв'язнів у радянських концтаборах

© Інститут Юдаїки, 1999-2005 Дизайн - Елена Заславская